niedziela, 20 października 2013

Tour Paris 13

Czy to nie jest pomysłowe aby przed zlikwidowaniem jakiejś rzeczy zrobić z niej jeszcze użytek?

W Paryżu stało się ostatnimi czasy modnym tego typu działanie.

Wyobraźcie sobie stary, zaniedbany blok, który z wielu powodów nie nadaje się już do dalszego użytkowania. Ktoś wtedy wpada na pomysł: a może by tak jeszcze zmienić cos w tym "biednym" budynku? Może jeszcze niech czymś zasłynie? Zaskoczy...

Tour Paris 13

I tak oto Proszę Państwa w 13 dzielnicy pięknego miasta, ktoś zaproponował aby międzynarodowa rzesza artystów (w liczbie 80 - Banksy'ego niestety brak) zrobiła swoje projekty w budynku przeznaczonym do wyburzenia!Na prawie 4,500 m2 wykonano, techniką typu STREET ART coś naprawdę niesamowitego.Ekspozycja jest wszędzie: na ziemi, na ścianach, na murze. Praktycznie na każdym kawałku wolnej i gotowej do zagospodarowania przestrzeni.

 

Do zobaczenia jest w sumie 8 pięter (plus parter i piwnica), 36 mieszkań a całość otwarta dla wszystkich - dla szerokiej widowni - całkowicie za darmo.
Zdjęcia, filmy, graffiti, techniki szablonowe oraz innego rodzaju ekspozycje są dostępne dosłownie na wyciagnięcie ręki.

Jest tylko jeden mały minusik - KOLEJKI!

Ach te kolejki

To wydarzenie cieszy się taką popularnością, że jest mnóstwo ale to mnóstwo ludzi chcących zobaczyć ekspozycje. Także jeżeli się tam wybieracie, weźcie ze sobą jakieś jedzenie - bo swoje trzeba odstać.
Mój paryski Wysłannik robił podejście 3 razy! I niestety poniósł fiasko. Ale ja i tak jestem mu baaaardzo wdzięczna :)

Wystawa jest do końca października - później następuje wyburzanie bloku (lepiej wtedy nie być w okolicy).

Mona Lisa w innej odslonie

Ekspozycja Tour Paris 13 jest bardzo ciekawa i godna zobaczenia.
Zwiedzać można od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 20 (pamiętajcie tylko do 31.10.13!)
Ze względów bezpieczeństwa, wpuszczane są grupki po 49 osób.

A więc serdecznie polecam marsz pod 5 rue Fulton, Paris 13e - linia metra numero 6. przystanek Quai de la Gare.

Nawet sam Serge Gainsbourg pojawił się na wystawie

Pod tym linkiem możecie sobie zrobić spacer wirtualny, tak na zachętę :)Z ciekawostek to powiem Wam, że nie jest to taki pierwszy projekt w Paryżu.

Jednym z wcześniejszym projektów (nie wiem czy nie pierwszym) było przerobienie sławnego Les Bains Douches, znanej paryskiej dyskoteki-klubu w cudnej dzielnicy Marais. Dyrektorem w tymże klubie był miedzy innymi David Guetta. Bywalcy ówczesnego klubu to śmietanka artystów branży muzycznej, aktorskiej czy świata mody. Do klubu zaglądali miedzy innymi: Andy Warhol, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Grace Jones, Spike Lee, Kim Basinger, Sean Penn, Johnny Depp i wielu innych.
Dyskoteka ta miała być zburzona ze względu na źle przeprowadzony remont, przez jednego z właścicieli. Co dalej groziło zawaleniem się lokalu...

Projekt street-art w tym miejscu był dostępny tylko przez stronę internetowa, a później można było zobaczyć  efekt całego przeobrażenia w galerii.
Nie było możliwości zwiedzania rzeczywistego miejsca rozbiórki.

Miejsce natomiast zostanie zagospodarowane.
W przyszłym roku tj. 2014, w miejscu kultowej dyskoteki zostanie zbudowany luksusowy hotel...

4 komentarze:

  1. O nie, o nie, jest mi najsmutniej, że nie zdążę! I jak to się stało, że wcześniej o tym nie słyszałam? Żałuję na wszystkie możliwe sposoby:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam nadzieje, ze jeszcze cos w Paryzu beda wyburzac i tez sie zalapie na jakis fajny street-art :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe! Nie wiedziałam o tym wcześniej, dzięki! :)

    OdpowiedzUsuń